youtube
instagram

Przemysł 
W wyniku transformacji ustrojowej zmieniła się struktura gospodarki gminy. Zdominował ją sektor prywatny, w którym działa 1429 podmiotów przy 46 podmiotach sektora publicznego. W sektorze prywatnym 1254 podmioty to działalność gospodarcza osób fizycznych, 32 spółki prawa handlowego i 9 spółdzielni. Istnieje ponadto szereg zakładów wytwórczych i warsztatów rzemieślniczych w tej branży oraz tartaki, wytwórnie palet "euro", palików do winnic, wyposażenia ogrodów itd.
Przemysł spożywczy reprezentowany jest przez szczycącą się stuletnią tradycją przetwórnię owocowo - warzywną. Obecnie działa pod firmą Międzychód Nowicka sp.j. Produkcja odbywa się tu głównie w oparciu o lokalną bazę surowcową. 
Kolejną gałęzią przemysłu jest przetwórstwo tworzyw sztucznych reprezentowane przez: Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe ‘‘MARBO‘‘ z dominującą produkcją kształtek z pianki poliuretanowej dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. W branży budowlanej dominują dwa przedsiębiorstwa: ‘‘PAECH‘‘ oraz ‘‘DOMEX“-s.c., obok których funkcjonuje kilkadziesiąt warsztatów rzemieślniczych reprezentujących wszystkie specjalności. Część z nich zajmuje się także produkcją materiałów budowlanych. W branży wyposażenia łazienek znajdziemy takie przedsiębiorstwa jak: "SCHEDPOL", które dzięki 35 lat pracy badawczej oraz podnoszeniu standardów produkcji wypracowało wiodące rozwiązania technologiczne. Zajmuje się produkcją takich rzeczy jak: brodziki, odpływy, obudowy do wanien i brodzików oraz wiele, wiele więcej. Kolejnym przedsiębiorstwem jest "MARMITE", które jest światowym liderem w produkcji brodzików, wanien i umywalek wykonanych z zaawansowanego technologicznie materiału - Mineral Composite. Każdego roku wdraża 300 nowych wzorów – w oparciu o najnowsze trendy, analizy portfolio klientów i dostarczone wytyczne. W branży systemów balkonowych należy wskazać firmę "BALCO", nawiększego w europie północnej producenta otwartych i oszklonych systemów balkonowych. Balco Sp. z o.o. w Polsce zajmuje się produkcją i montażem konstrukcji aluminiowych (okien, balkonów, balustrad).

Handel
Bardzo dobrze rozwiniętą gałęzią gospodarki jest w mieście i gminie Międzychód handel. Jest on w całości w rękach prywatnych. Wśród 218 placówek dominują małe sklepy. Wskaźnik 79 mieszkańców przypadających na jeden sklep plasuje międzychodzki handel w czołówce województwa wielkopolskiego. Sklepy te obsługiwane są przez kilkanaście hurtowni różnych branż. Dodatkowe w gminie Międzychód znajdziemy takie sklepy sieciowe jak m.in.: Biedronka, Intermarche, Delikatesy Centrum, Żabka, Dino, Rossmann, Lewiatan. 

Rolnictwo
W 743 gospodarstwach rolnych, w których pracuje 2550 osób, uprawiane jest ogółem 11582 hektarów użytków rolnych. Gleby są słabej bonitacji z przewagą V i VI klasy. Średnia wielkość gospodarstwa wynosi 8,52 hektara. W strukturze własności dominują gospodarstwa indywidualne. Istnieją ponadto dwie Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, dwa gospodarstwa Skarbu Państwa oraz Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W strukturze zasiewów dominują zboża ( 70% ), które prawie w całości przeznaczane są na potrzeby produkcji zwierzęcej.

Usługi
Bardzo wysoki poziom i długoletnią tradycję kultywowaną w organizacjach cechowych prezentuje międzychodzkie rzemiosło, którego osiągnięcia znane są daleko poza granicami gminy. Reprezentowane są tu praktycznie wszystkie branże. Duża część warsztatów rzemieślniczych obok świadczenia usług zajmuje się także wytwórczością.

  • 10 614
    LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
  • 6,98
    POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
  • 1378
    UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
  • 18 633
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 306,25
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2